Do końca lipca 2025 roku można składać wnioski o dofinansowanie na projekty z zakresu transformacji energetycznej realizowane na terenie Małopolski Zachodniej – tj. na terenie powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i/lub wadowickiego. Działanie „Rozwój wykorzystania OZE” ukierunkowane jest na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Planowane jest wsparcie inwestycji w zakresie budowy lub przebudowy instalacji OZE do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła wraz z magazynami energii oraz systemami zarządzania energią oraz przyłączeniem do sieci energetycznej.
Alokacja na nabór: ponad 50 mln zł.
Dotacja: do 85% kosztów kwalifikowanych
Zakres projektu może obejmować:
1) inwestycje w jednostki/urządzenia wykorzystujące źródła energii odnawialnej pochodzącej m.in. z:
– energii słońca (np. kolektory słoneczne, fotowoltaika),
– energii wody,
– geotermii,
– energii powietrza (np. pompy ciepła),
– biogazu i biomasy
– wiatru
W przypadku inwestowania w instalacje wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej, może ona być wytwarzana na potrzeby własne, jak również z możliwością sprzedaży do sieci.
2) Działania dodatkowe (które mogą obejmować łącznie – nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych):
– służące poprawie efektywności energetycznej budynku związanego z instalowaniem OZE prowadzące do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną/cieplną, z wyłączeniem takiego wsparcia w ramach projektów parasolowych dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych,
– niezbędne i bezpośrednio związane z zastosowaniem OZE w celu ich prawidłowego, bezpiecznego i właściwego zamontowania (np. dostosowanie dachu do montażu paneli – wzmocnienie konstrukcji), z wyłączeniem takiego wsparcia w ramach projektów parasolowych dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych,
– promocyjne, informacyjne i edukacyjne.
Warunki dostępowe:
Moce przewidziane do wsparcia w ramach wytwarzania energii elektrycznej:
wiatr: nie więcej niż 5 MW
biomasa: nie więcej niż 5MW
biogaz: nie więcej niż 0,5 MW
woda: nie więcej niż 5 MW
promieniowanie słoneczne: nie więcej niż 0,5 MW.
Moce przewidziane do wsparcia w ramach wytwarzania energii cieplnej:
biomasa: nie więcej niż 5 MW
promieniowanie słoneczne: nie więcej niż 0,5 MW
geotermia: nie więcej niż 2 MW
biogaz: nie więcej niż 0,5 MW.
Ww. wartości w pkt. 1) i 2) dotyczą sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych danego rodzaju OZE wchodzących w skład projektu.
W przypadku magazynów realizowanych w ramach projektów kompleksowych wraz z instalacjami OZE ich moc nie powinna przekraczać sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych wchodzących w skład tej instalacji. Maksymalna moc magazynu energii elektrycznej nie może przekraczać 1 MWe.
W odniesieniu do projektów, w których planowane jest przyłączenie jednostki wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do sieci na moment podpisania umowy należy przedstawić ważne techniczne warunki przyłączenia wszystkich ujętych w projekcie źródeł wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznej – jeżeli wymóg uzyskania aktualnych warunków przyłączeniowych wynika z Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Posiadanie ww. warunków technicznych przyłączenia jednostek wytwórczych będzie warunkowało podpisanie umowy o dofinansowanie.
W razie pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu!