Oczekując na dotacje z nowej perspektywy 2021-27

Oczekując na dotacje z nowej perspektywy 2021-27

Charakterystyka finansowania unijnego ma to do siebie, że cyklicznie pojawiają się przerwy w finansowaniu. Ma to miejsce pomiędzy poszczególnymi perspektywami finansowania. Pomiędzy perspektywą 2007-13, a 2014-20 również byliśmy świadkami przestoju – pierwsze nabory dotacje z programów ogólnokrajowych czy regionalnych miały miejsce około połowy roku 2015, czyli półtora roku po starcie perspektywy (przynajmniej z nazwy). Nie oznacza to jednak, że w finansowaniu projektów nic się nie dzieje, gdyż projekty realizowane w ramach perspektywy 2014-20 mogą być realizowane jeszcze przez półtora roku – do końca 2023 r.

Teraz sytuacja jest podobna, na co wpływa sytuacja gospodarcza i niemniej polityczna. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości na swoich stronach internetowych informowała o planowanych startach naborów w 2 kwartale bieżącego roku. Owszem pojawiają się różne pomniejsze możliwości finansowania, jednak głównie są to pozostałości perspektywy poprzedniej (jak np. Internacjonalizacja przedsiębiorstw w ramach PO Polska Wschodnia). Ponadto pojawiają się pewne nabory tematyczne i zamawiane (NCBiR), nie jest to jednak jeszcze to, na co przedsiębiorcy oczekują.

Trwają prace nad nowymi programami. Interesującym dla przedsiębiorców może być z pewnością program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 – kontynuacja wcześniejszych programów Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Cele tego programu to:

a. zwiększenie potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii;

b. wzrost konkurencyjności MŚP;

c. rozwinięcie umiejętności na rzecz inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości;

d. transformacja gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 oraz zielonych technologii

pokazują one w szerszej perspektywie możliwości dla przedsiębiorców.

W międzyczasie – oczekując na start naborów na większe projekty, przedstawiamy Państwu informacje
o aktualnych możliwościach:

1. Nabór z ZUS na NA UTRZYMANIE ZDOLNOŚCI DO PRACY PRZEZ CAŁY OKRES AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ – rozpoczyna się 6 czerwca i potrwa do 8 lipca. Dotacja na zakup środków trwałych mających na celu poprawę bezpieczeństwa pracy i redukcję szkodliwych czynników pracy.

2. Bony na doradztwo – w formie grantów „Bony Sukcesu” realizowane przez MARR – w chwili obecnej nabór jest wstrzymany, jednak prawdopodobnie w niedługim czasie zostanie wznowiony.

3. Doradztwo sukcesyjne – w ramach projektu „Przez sukcesję z Przewodnikiem” świadczymy doradztwo w zakresie sukcesji dla Firm Rodzinnych. Doradztwo o wartości 23 tys zł w niemal 90% dofinansowane jest ze środków unijnych (w ramach PO Wiedza Edukacja Rozwój).

4. świadczymy także usługi doradcze i szkoleniowe dofinansowane w ramach Bazy Usług Rozwojowych

W razie zainteresowania którymś z powyższych tematów – zapraszamy do kontaktu!